Süs Bitkisi

bahçe süs bitkileri

Süs bitkisi, daha çok gösterişli çiçek ya da yaprakları için bahçe bitkisi ya da ev bitkisi (salon çiçeği) olarak yetiştirilen, besin amaçlı olmayan, süs, çiçekçilik ya da bahçecilik amaçlı bitkilerdir. Çiçeği olsun olmasın Türkçede halk arasında Çiçek adıyla da yaygındır.

Çiçekli süs bitkileri: gül, sardunya, begonya, petunya, kadife çiçeği, yıldız çiçeği, papatya, atlas çiçeği, kaynanadili, nilüfer, akşamsefası
Çiçeksiz süs bitkileri: eğrelti, aşk merdiveni, arapsaçı, çim, yaprakgüzeli (Solenostemon)

❀ Afrika papatyası, sıcağa dayanıklı, koyu yeşil yapraklara sahip iyi bir toprak örtücüdür. Akşamları gün ışığının azalmasıyla yaprakları kapanır. Çok tohumlu olması nedeniyle doğal ortamda kolayca ve hemen her yerde yetişebilmektedir.
❀ Akdeniz’e özgü bir tür olan Ophrys tenthredinifera’nın çiçeği.
❀ Allium
❀ Alpler ve Gentiana brachyphylla
❀ Bauhinia blakeana, Hong Kong ekosistemine özgü olan bu türün Kasım-Mart arasında açan güzel kokulu, pembe çiçekleri dikkat çekicidir. Beş taç yapraktan oluşan Hong Kong bayrağının simgesidir.

❀ Beyaz hindiba (Cichorium Intybus) çiçeği. Beyaz hindiba papatyagiller (Asteraceae) familyasından hindiba cinsinden bir sebze türüdür. Çiçeğinin çoğunlukla mavi, seyrek olarak beyaz ya da pembe renkededir (Mayıs, 2007).
❀ Bileşikgiller (asteraceae) familyasından Gaillardia.
❀ Bir zambak türü olan Lily Lilium Citronella.
❀ Brooklyn Botanic Garden’da yağmurdan sonra görüntülenmiş bir Nymphaea, Peach Glow.
❀ Çan çiçeğigiller familyasından olup adını çan şeklinde olduğu için Çan Çiçeği ismini aldığına inanılan, toplamda beş dişi olan, süs çiçeği olarak da yetiştirilen çiçektir.

Bunu da oku :  Süs Bitkileri

❀ Çan çiçeğigiller familyasından olup adını çan şeklinde olduğu için Çan Çiçeği ismini aldığına inanılan, toplamda beş dişi olan, süs çiçeği olarak da yetiştirilen çiçektir.
❀ Canlı, kırmızı renkli ve en çok dört yaprağı olan gelincik çiçeğinin sırası ile büyüme evrelerinin yer aldığı bir resim. İlk aşamada tomurcuk, ikinci aşamada çiçek olmuş ve kapsül (meyve) haline gelerek büyüme tanımlamıştır.]]
❀ Çekirdekleri ve yağı için yetiştirilen sarı çiçekli bir tarım bitkisi, Günebakan (Helianthus annuus).
❀ Çiğdem çiçekleri
❀ Floribunda grubundan, Singin’ In The Rain (“Yağmurda Şarkı Söylemek”) kültivarına mensup bir gül. Genellikle kayısı renginde olan güller yoğun biçimde kokuludurlar ve ilkbahar sonu, yaz başı civarında açmaya başlarlar.

❀ Frenk üzümü (Ribes)
❀ Frithia pulchra
❀ Graceland cinsi Yıldız çiçeği.
❀ Gül
❀ Gülgiller familyasından Mrs. Herbert Stevens melezi

❀ İri ve göz alıcı çiçeklere sahip olan Japon gülü (Çin gülü), yaygın biçimde saksılarda ve süs bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilir. Çiçekler uzun saplı, çok göz alıcı, iri, beyaz ve kırmızı başta olmak üzere çok farklı renklerde olabilir. (Japon gülü petal (taç yaprak) detayı.)]]
❀ Japonya, Tayvan ve Kore yarımadasında yetişen Japon zambağının (Tricyrtis) tomurcuğu ve açılmış çiçeği.
❀ Kardelen, (Galanthus nivalis)
❀ Köy göçüren (Cirsium arvense)
❀ Lale (Tulipa)

Bunu da oku :  Ev için En Uygun Süs Bitkilerinin Bakımı

❀ Mavi gökyüzü önünde bir ayçiçeği. Çapı yaklaşık 15 cm’dir.
❀ Mavi gül
❀ Mavi lotus
❀ Mavi lotus olarak da adlandırılan Hint lotusu, Vietnam’dan Afganistan’a kadar geniş bir coğrafyada hem süs bitkisi hem de gıda olarak yetiştirilir. Hindistan ve Vietnam’ın ulusal çiçeği olan Lotus çiçeğine Eski Mısırlılar tarafından kutsallık atfedilmiştir.]]

❀ Ortanca (Hydrangea macrophylla)
❀ Papatyagiller
❀ Papatyagiller (Asteraceae) familyasından otsu bir bitki türü olan kengerin (Gundelia tournefortii) çiçek kısmının yakın çekimi; Saimbeyli, Adana, Türkiye.
❀ Papatyagillerden Beyaz ay papatyası (Leucanthemum vulgare)
❀ Pinguicula vulgaris

❀ Poinsettia diğer bir adlarıyla da Euphorbia pulcherrima ve ya Atatürk çiçeği türü bir çiçek.
❀ Polemonium reptans.
❀ Salepgiller familyasından bir kültivarın çiçekleri
❀ Slovenya’nın 800 m rakımlı Janče Tepesi’ndeki bir civanperçemi (Achillea millefolium)
❀ Tricyrtis

❀ Turuncu güngüzeli (Hemerocallis fulva) bitkisi çiçeğindeki stamenleri
❀ Unutmabeni veya Latince bilimsel adıyla Myosotis.
❀ Üstünde koyu benekler bulunan pembe-mor renkli ve kokulu çiçeklere sahip bir zambak türü olan Türk zambağı (Lilium martagon). Orta Avrupa’dan Kuzey Asya’ya dek uzanan bölgede yetişen bu bitki, İstanbul zambağı ya da Türkenbund olarak da anılır.
❀ Viola cinsinin Viola tricolor türünün mavi bir Viola x wittrockiana melezi. Görüntüde odak çiçeğin ortasındaki tepecik açıklığının etrafında yer alan, trikom olarak adlandırılan, tozlaşmayı daha etkili kılan tüylerle kaplı dudağımsı yapılardır. Bu yapı Viola tricolor’un bir özelliğidir.]]

Bunu da oku :  Süs Bitkileri

❀ Yabani nergis (Narcissus pseudonarcissus)
❀ Yeryıldızı (Aseroë rubra)
❀ Yılanyastığıgiller (Araceae) familyasının bir türü olan flamingo çiçeği (Anthurium scherzerianum). Uzun sapları ve belirgin damarlı koyu yeşil yaprakları ile kırmızı, turuncu ve beyaz renkli büyük çiçek tablaları olan, Amerika’nın tropik bölgelerine özgü bir bitki türüdür.
❀ Yıldız çiçeği

Süs Bitkilerinin Sınıflandırılması

Doğada bulunan veya tarla ve seralarda yetiştirilebilen bütün bitkiler değişik yerlerde ve değişik amaçlar için süs bitkisi olarak kullanılabilir. Daha iyi anlaşılması açısından  bunları 4 bölümde toplayabiliriz :

  1. Kesme çiçekler
  2. İç mekan süs bitkileri
  3. Dış mekan süs bitkileri
  4. Doğal çiçek soğanları

Süs bitkisi; Süs bitkileri olan bitkiler de dekoratif amaçlı yetiştirilen bahçeleri ve peyzaj tasarımı gibi projelerde ev bitkileri , kesme çiçek ve ekranı numune. Süs bitkileri ekimi denir çiçekçilik , önemli bir dalını oluşturan Bahçıvanlık.

ADS
5/5 - (7 votes)
(Visited 489 times, 1 visits today)

1 thought on “Süs Bitkisi

  1. Ülkemizde yetiştirilen süs bitkileri; iç mekân süs bitkileri, dış mekân süs bitkileri ve kesme çiçekler olarak üç farklı grup altında incelenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir