Çim Biçme Robotu

Çim Biçme Robotu

Çim nedir?
Parkları ve bahçeleri yeşillendirip süslemek için ekilen bir bitkidir. Birçenekli bitkilerin buğdaysılar takımındandır. Kırlarda yetişen cinsine «çimen» denir.

Sözlükte “çim” ne demek?
1. Buğdaygillerden, bahçelerin yeşillendirilmesinde yararlanılan çokyıllık bitki (lolium).

Çim kelimesinin ingilizcesi
[CIM] adj. swarded
n. grass, lawn, sod, sward, turf

Çim Biçme
Çimi sık sık ve kısa biçimde yapılmak suretiyle kadife görünümlü sahalar elde edilir. Bununla çiçek ve tohuma kalkmaları önlenir ve vejetatif gelişmeleri daha kuvvetli olur. İlk biçim çim 15 cm boylanınca yapılır. İlk iki biçimden sonra çim biçme makinesi kullanmak faydalıdır. Yeni tesis edilen saha kurak havalarda nemli tutulmalı, çim boyu 6 cm’yi geçince merdanelenmeli ve tırpanla ilk biçim yapılmalıdır. İlk biçimden sonraki merdaneleme vejetatif gelişmeyi kuvvetlendirir.

Erken İlkbaharda yapılacak İlk 2 biçim daha sonraki biçimlerden daha uzun olmalıdır. İdeal çim biçme uzunluğu 4-5 cm’dir. Soğuk ve sıcak dalgalarının ani olduğu zamanlarda biçim yapılmamalıdır. Ortalama 10-12 günde bir biçim şekli esastır. Dikkat edilecek önemli bir husus ta her biçimde aynı istikametin kullanılmasıdır. Buna uyulursa çim kökleri daha sağlıklı ve sağlam olur.

Çim biçme icat tarihi
İngiltere’de 1830 yılında Stroud küçük kasabada, Edwin Beard Bading bir çim biçme makinesi icat etti. Yerel bir tekstil fabrikası ve kumaş üzerinde saçak kırparak için iş ekipmanının izlerken bir ustabaşı olarak, mekanizmanın operasyon temeli olarak prensibini aldı ve ilk ışık silindir biçme geldi. Çok ağır bir dökme demir mekanizmasıydı, ama İngiliz çimlerle ilgilenmek, sıradan bir tırpanla büyük çimler biçmekten çok daha kolaydı. “Ransom” Şirket buluşu için patent sahibi oldu ve büyük alanlar için beylere ve büyük çim biçme makineleri, küçük birimlerin üretimine başladı. Çim biçme makinesinin tarihi gelişmeye başladı.

Kenar kesme makinesi
Kenar kesme makinesi duvarların, çitlerin ve çiçek tarhlarının kenarlarını düzeltmeniz ya da sadece çimlerinizin kenarlarını kesmeniz gerektiğinde uygun bir çözümdür. Esas olarak, normal bir çim biçme makinesi ile erişemediğiniz her yere erişebilir. Kenar kesme makinesi ayrıca engebeli zeminlerdeki küçük çim alanlar için de ideal alettir.

Çim biçme makinesinin doğru seçiminde üç ana kriterden etkilenir:
Çekici, sağlıklı yeşil çimlerin anahtarı, düzenli olarak biçilmeleridir. Ama çimleriniz için en iyi çim biçme makinesini nasıl seçebilirsiniz? Kılavuzumuz, doğru makineyi bulmanıza yardımcı olacaktır.
1. Sitede büyüyen çim türü: Satın alınan cihazın gücü buna göre değişir. Yumuşak çim biçme için güçlü bir motor ile bir düzelticiye gerek yoktur. Güçlü otlar ile yüksek otların biçilmesi için, güçlü bir motor ile bir benzinli model satın almak daha iyidir.
2. Arazi: arsa çöküntüler ve en iyi manuel biçme işlemek höyüklerin bir sürü, dik yamaçlarda yer almaktadır. Aynı meyve bahçesinde biçme hakkında söylenebilir. Düz alanlar, hızlı ve niteliksel olarak akıncıları ve tekerlekli birimleri tutar.
3. Çimler boyutlar Küçük banliyö alanları güçlü çim biçme makineleri satın almayı gerektirmez. Düşük güç kesicileri veya el örgülerini tercih edin. İşlenmiş alan 3 hektardan fazlaysa, tekerlekli model işe yarayacaktır. Çimleri hızlı ve verimli bir şekilde çim biçmek için güçlü bir düzelticiye ihtiyacınız vardır.

Çim Biçme Robotunun Gelişmiş Özellikleri
Husqvarna, Honda, Bosch gibi üreticilerin geliştirdiği robotik çim biçme makinelerinde mobil uygulama üzerinden kontrol edilebilme, sert cisimlere karşı bıçakları koruma, kendi kendine şarj istasyonuna dönme, her gün farklı zaman aralığında çalışma ayarlaması gibi çok gelişmiş özellikler de mevcuttur.

Robotik çim biçme makinesi;
⚘ Bahçe Sınırları Dışına Çıkmaz
⚘ Kendi Kendine Şarj İstasyonuna Döner
⚘ Sert Cisimlere Çarpmadan Yön Değiştirir
⚘ Küçük Sert Cisimlerin Üzerinden Geçerken Bıçaklarını Korur
⚘ Eğilimli Alanlarda Toprağa Tutunabilir Ve Yokuş Çıkabilir

Robotik Çim Biçme Makinelerinin Avantajları
✓ Çim Biçme Robotu Tasarruf Etmenizi Sağlar
✓ Çim Biçme Robotu Gürültü Yapmaz,Sessiz Çalışır
✓ Çim Biçme Robotu Çimlerin Sağlığını Korur, Doğal Gübreleme Yapar
✓ Çim Biçme Robotu Atıklarla Uğraştırmaz
✓ Çim Biçme Robotu Yağmur Çamur Demeden Çalışır

Çim Biçme Robotu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Diğer tüm bahçe ekipmanlarında olduğu gibi çim biçme robotlarında da kullanım ihtiyacına göre farklı özellikler mevcuttur. En iyi veya en ucuz olanı belirlemeden önce neye ihtiyacımız olduğunu belirlememiz gerekir. İhtiyaçlarımızı karşılayabilen modelleri belirleyip onların arasından en ucuz olanını veya en iyi olanını seçmek daha doğru bir sıralama olur.

1- Bahçenizin Yapısı: Çim biçme robotu seçerken bahçenizin yapısını göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin ön bahçeden arka bahçeye geçerken robotun dar bir geçitten geçmesi gerekedilir. Bu geçişi sağlamanın en kolay yolu kılavuz kablosu kullamaktır. Dolayısıyla dar geçitlerin olduğu karmaşık bir bahçede kullanacaksak kılavuz kablolu bir model seçmemiz gerekir.

2- Bahçenizdeki Eğimler: Satın alacağınız çim robotik çim biçme makinesi tamamen düz bir bahçede çalışmayacaksa tercihinizi rampa çıkabilen modellerden yana kullanmanız gerekir. Örneğin Husqvarna çim biçme robotu modelleri, eğimli bahçelerde sıkça tercih edilir. Diğer markaların da bu özellikte robotları mevcuttur. Satın almadan önce bayi danışmanından bilgi almayı unutmayın.

3- Bahçenizin Büyüklüğü: Her makinenin çalışma alanı kapasitesi farklıdır. Küçük bir bahçe için yüksek kapasiteli bir robot alıp ek maliyete katlanmanıza gerek olmadığı gibi, büyük bir bahçe için düşük kapasiteli bir robota da ödeme yapıp paranızı çöpe atmamahız gerekir. Bahçenizin büyüklüğü ve yapısı için, bizzat o koşullara uygun üretilmiş bir robotik çim biçme makinesi almanız gerekir.

4- Güvenlik: Bahçenizde sürekli yaramaz bir hayvanınız dolanıyorsa veya çocuklar için robot bir merak konusu olacaksa sert cisimlere değdiğinde bıçaklarını içeri katlayan, tam güvenlikli bir robot tercih etmenizde fayda var.

Çim Biçme Robotu Fiyatları
Çok fazla para harcamadan kaliteli bir seçenek üzerinde avantaj yakalamak istiyorsanız, Çim Bİçme Robotu fiyatları için genel e-ticaret siteleri yanısıra, tarım sitelerini ve ikinci el siteleri kontrol ediniz.

Piyasada adı en çok duyulan çim biçme robotu modelleri / Robot Lawn Mower
? Stihl iMow Çim Biçme Robotu
? Husqvarna Automower Çim Biçme Robotu
? Bosch Indego Çim Biçme Robotu
? Cub Cadet Çim Biçme Robotu
? Gardena Smart Sileno Life Çim Biçme Robotu
? Flymo Çim Biçme Robotu
? Honda Miimo Çim Biçme Robotu
? John Deere Tango Çim Biçme Robotu
? Worx Landroid Çim Biçme Robotu
? Robomow Çim Biçme Robotu

5/5 - (3 votes)
(Visited 966 times, 1 visits today)

1 thought on “Çim Biçme Robotu

  1. Şarj edilmesi gerektiğinde, robotik çim biçme makinesi, herhangi bir kullanıcıya gereksinim duymadan otomatik olarak şarj istasyonuna gider.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir