Çim soruları

Hazır doğal rulo çim

Çim SORUları
SORU: Çim ekim zamanı?
CEVAP: Bölgelere göre değişmekte olup Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi için kışlık çim tohumu (lolium perenne spp., festuca arundinacea spp. Vb.) ekim zamanları Eylül- Ekim ayları yazlık çim tohumu ( cynodon dactylon) ekim zamanı Mart-Nisan aylarıdır. Diğer bölgeler için ekim zamanı ilkbahar döneminde hava şartlarına göre Mart-Nisan sonbahar döneminde hava şartlarına göre Ağustos ayında sıcaklığın biraz etkisini kaybettikten sonra başlar ve Ekim ayının sonuna kadar devam eder. Toprak sıcaklığı kışlık çim tohumlarında 20 C0-25 C0 yazlık çim tohumları 30C 0 arasında olmalıdır.

SORU: Hangi dönemde hangi gübreyi kullanmalıyız?
CEVAP: Bitkinin gübreyi alım zamanı toprak sıcaklığına göre değişmektedir. Toprak sıcaklığı 15 C0 altına indiği zaman bitkinin azot alımı düşmektedir bu yüzden daha çok fosfor ve potasyumlu gübreler tercih edilmelidir. Örneğin kış dönemi boyunca NPK gübrelerinden azot (N) oranı düşük fosforu (P 20 5) ve potasyumu(K 20 ) yüksek gübreler, ilkbahar döneminde dengeli, yaz döneminde azotu yüksek gübreler tercih edilmelidir.

SORU : Toprak hazırlığını nasıl yapmalıyız?
CEVAP : Toprak hazırlığında zemin çapalanarak sert tabaka yumuşatılmalı, tırmık yardımıyla kesek ve taşlar toplanarak düz bir zemin oluşturulmalıdır. Toprağınızda yabani ot varsa çapalama yapmadan önce yabani ot ilacı yapılmalı otlar kurutulduktan sonra çapalama yapılırsa daha iyi sonuç elde edersiniz.

SORU : Toprak hazırlığında hangi gübreyi kullanalım?
CEVAP : Toprak çapalanıp kesek, taşlar toplanıp zemin düzeltildikten sonra köklenmenin sağlam olması için fosforu(P 20 5) yüksek gübre kullanılmalıdır.

Bunu da oku :  Bahçenize Doğal Çim Ekmenin Önemi

SORU: Kış döneminden bahar dönemine geçişte hangi gübreyi kullanmalıyız ki çimlerimiz geçiş dönemini çabuk atlatsın?
CEVAP: NPK ‘sı dengeli ve mikro elementli gübre( demir, çinko, mangan) kullandığınız zaman çimleriniz geçiş dönemini SORUnsuz atlatır.

SORU: Çimlerimizi nasıl sulamalıyız?
CEVAP: Yaz dönemlerinde sabah ve akşam sulama yapılmalı şayet poyrazı çok fazla alan bir bölgedeyseniz öğlen saatlerinde de serinletme dediğimiz kısa bir sulama yapmanızı tavsiye ediyoruz çünkü poyraz bitkinin çok fazla su kaybetmesini sağladığı için serinletme yöntemiyle bitkiniz yeterli neme kavuşmasını sağlar,kış dönemlerinde ise sadece sabah sulama yapılmalıdır.

SORU: Çim biçim sıklığı ve yüksekliği ne olmalı?
CEVAP: Kullandığınız gübrelere göre çim biçim sıklığı değişmektedir. Azotlu gübreler çimin hızlı uzamasını sağladığı için haftada 2 kere biçim yapılması gerekmektedir. Çimin boyu en fazla 3cm geçmemelidir. Yüksek olduğu takdirde mantari ( fungusit) hastalıklara yatak hazırlanmış olur.

SORU: Nasıl bir toprak kullanmalıyız?
CEVAP: Su tutma kapasitesi az olan geçirgen topraklar tercih edilmelidir çimin köklerini zamanla sıkmayacak topraklar en uygun topraklardır. Örneğin sıfır kum en uygun olanıdır.

SORU: Ekimden önce kaç cm toprak işlemesi yapılmalı?
CEVAP: Ekim yapılmadan önce toprak işlemesi en az 15cm derinliğinde yapılırsa çimin kökleri daha rahat hareket edeceği için daha sağlıklı çim yapısı oluşur.

SORU: m2’ye ne kadar çim tohumu kullanmalıyız?
CEVAP: m2’ye en az 50 gr çim tohumu karışımı kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

SORU: Basılmaya dayanıklı, az su isteyen çim tohumu hangisidir karışım oranları?
CEVAP: Basılmaya ve az su isteyen çim tohumlarında bölgeye göre değişmektedir. Akdeniz bölgesi için bermuda grass (cynodon dactylon) çim tohumu basılmaya karşı hem dayanıklı hemde susuzuluğa dayanıklıdır. Diğer bölgelerde ise Festuca türleri az su isteyen çim türleridir ayrıca basılmaya karşıda dayanıklıdır. Bölgelere göre Akdeniz karışımları % 40 bermuda grass, % 30 Lolium perenne spp., % 30 Festuca arundinacea spp. Diğer bölgeler için %90 veya %70 festuca arundinacea spp., % 10 veya %20 lolium perenne spp., %5-%10 Poa pratensis

Bunu da oku :  Çim Bakımı - Sulama

SORU: Çim tohumu ekiminde hangi gübre kullanılmalı?
CEVAP: Çim tohumu atıldıktan kapak toprağı yapıldıktan hemen sonra fosforu(P 20 5) yüksek gübreler tercih edilmelidir.

SORU: Deniz kenarında tuzlu ve kurak topraklarda hangi çim tohumunu önerirsiniz?
CEVAP: Bermuda grass ( cynodon dactylon) çim tohumunu tavsiye ederiz.

SORU: Çimlerimizde neden yavaş salınımlı gübre kullanmalıyız?
CEVAP: Öncelikli olarak günümüzde konvansiyonel gübrelerin hepsi toprak altı sularını kirletmekte ve toprak yapısını bozarak tuzluluğu arttırmaktadır. Konvansiyonel gübreler toprakta en fazla 3 hafta kalabilmektedir. bunun 1/3’ü havaya ,1/3’ü sulamayla toprak altına , 1/3’ü de bitki hemen bünyesine alarak hızlı boylanma yapmaktadır bu yüzden çiminizi sürekli (haftada 2 kere) biçmeniz gerekmektedir. Ayrıca konvansiyonel gübrelerin yakma riski çok fazla olduğu için attıktan hemen sonra bol sulama yapmalısınız. Yavaş salınımlı gübrelerde ne kadar sulama yaparsanız o oranda NPK gübreleri çıktığı için bitki ihtiyacı kadarını almaktadır bu yüzden çiminiz dengeli uzama yapacağı için 2 haftada bir biçim yaparsınız biçim sıklığınız yarı yarıya düşecektir. Toprak altı sularında kirlenme oluşturmaz yavaş salınımlı gübreler sülfür kaplı olduğu için toprak ph’sınız dengelenir. En önemli olanda çimlerinizin bakımı için 16 haftada bir gübreleme yapmanız ve yakma riski hiç olmadı için sulama sisteminiz hiç değişmeyecektir. Her gün nasıl sulama yapıyorsanız o şekilde sulamaya devam edebilirsiniz.

Bunu da oku :  Bayçim

SORU: Çim alanda hayvan gübresi kullanımı doğru mu?
CEVAP: Hayır hayvan gübresinde yabani ot oluşumu çok daha fazla olmaktadır. normalde tamamen yabani otlardan kurtulsanız bile hayvan gübresi kullandığınız takdirde sanki hiç yabani ot ilacı yapmamışsınız gibi olacaktır. Ayrıca mantari hastalıklara da davetiye hazırlarsınız. Hayvan gübresinin içeriğinde çime yarayışlı olan hiç bir makro (NPK) ve mikro elementler ( Fe, Zn, Cu vb.) bulunmamaktadır. Sadece sıcak tuttuğu için çiminizin çıkmasını sağlar bunun yerine steril yabani otlardan arındırılmış torflardan kullanmanızı tavsiye ederiz.

SORU: Kompoze gübre ve yavaş salınımlı kaplamalı gübreler arasında ki fark nedir?
CEVAP: Toprakta kalım zamanları: Kompoze gübrelerde 3 hafta, Yavaş salınımlı gübrelerde 16 hafta
Biçim sıklığı: Kompoze gübrelerde haftada 2 kere yavaş salınımlı gübrelerde 2 haftada 1 kere biçim yaparsınız
Toprak yapısına etkisi: Kompoze gübrelerde toprak yapısı zamanla çoraklaşır yavaş salınımlı gübrelerde kaplaması sayesinde ph dengelenir.

5/5 - (1 vote)
(Visited 454 times, 1 visits today)

2 thoughts on “Çim soruları

  1. Hazır çim uygulamasını herkes yapabilir mi?
    Uygulana, zemin tesviyesi düzgün yapıldığı takdirde basittir ve herkesçe kolayca yapılabilir. Yinede bir uzman tarafından yapılması tavsiye olunur.

  2. Hazır çim her mevsim uygulanabilir mi?
    Evet. Hazır çimler yılın 12 ayı, havanın yağışlı ve toprağın don olmadığı takdirde uygulanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir