Doğal ve Sentetik Çim Karşılaştırması

doğal çim, yapay çim

Doğal ve Sentetik Çim Karşılaştırması
Sentetik çim ilk 1960’larda Houston ABD’de kullanılmaya başladı. Amacı gerçek çim deneyimini daha uygun bir maliyete ve daha uzun ömürlü bir şekilde sağlayabilmekti. Son yıllarda geliştirilen yeni teknolojiler ile sentetik çim ile elde edilen performans sonuçları doğal çimden daha da iyi hale geldi. Mevcut dönemde uygulanan testler ile sentetik çim sporcu sağlığı ve oyun konforu açısından doğal çim sahaların önüne geçmiştir ve tüm bunları doğal çime göre daha az bir maliyet ile sağlayabilmektedir.
Doğal çimlerin farklı türlerinden dolayı her sahada aynı performansı ve oyun zevkini almak mümkün değil. Bu sebepten dolayı ise sentetik çim uluslar arası spor kuruluşlarınca daha da çok tercih edilmeye başlandı. FIFA, ITF, FIH gibi uluslar arası spor federasyonları sentetik çimde standardizasyona gitti ve tüm dünyada aynı performansı sağlayabilmek için bizim gibi üretici firmalara taleplerini ilettiler.
Bu kuruluşların beklentilerine göre sporcu sağlığı, oyun konforu, sahanın dayanıklılığı gibi konular üzerinde birlikte uzun süren araştırmalar yapıldı ve bunun neticesinde ortaya çıkan standartlar artık dünya kupaları dahil olmak üzere tüm ulusal ve uluslar arası müsabakalarda uygulanmaya başlatıldı.

Bunu da oku :  Suni Çim

Doğal ve Sentetik Çim Karşılaştırma
Sentetik çim sahaların en önemli özelliklerinden birisi zaman konusunda doğal çime göre çok daha karlı olmasıdır. Doğal çim sahalarda oynanan oyunlardan sonra sahanın 1 gün dinlendirilmesi, sert oyunlardan sonra belli bölgelere tamir uygulanması (özellikle ceza sahası kısmında), yağmurlu veya karlı havalarda zeminin drenajı ve tekrar toparlanması gibi bir çok bekleme süreleri var.

Sentetik çim sahalarda ise peş peşe oyun oynanabilir, oyunun yoğun geçen bölgelerine tamir uygulamaya gerek yoktur. Hava şartlarından dolayı çim veya zemin etkilenmez, drenaj kanalları doğru bir şekilde yerleştirilmiş ise en çetin hava şartlarında bile oyuna devam edebilirsiniz.

Doğal çim sahalarda günlük ortalama 4 saat oyuna karşılık sentetik çim sahalarda 12 saate çıkan kullanım süreleri yatırımcı için daha çok kazanç demektir. Karlılık açısından da böylece sentetik çim sahalar daha avantajlı ve kısa sürede maliyetine çıkarabilme yetisine sahiptir.

Doğal ve Sentetik Çim Maliyet
Sentetik çimin ilk kuruluş maliyeti doğal çime göre daha yüksek olsa da, yıllık sabit düşük bakım maliyetleri sentetik çimi yatırımcının gözünde son derece karlı hale getirir. Doğal çim sahalarda olduğu gibi sulama, ilaçlama, gübreleme, maç sonrası yıpranan bölgelere yama (yeniden çim ekme) gibi yüksek bakım maliyetleri yoktur. Bu maliyetler zaman geçtikçe doğal çimin yapısı gereği yıpranmadan dolayı her sene artar.

Bunu da oku :  Doğal Rulo Çim

Sentetik çimin ise temizliği ve bakımı son derece ucuz ve basittir. Özel bir temizlik fırçası ile periyodik fırçalama ve aşırı sıcak havalarda serinletmek amaçlı sulamak yeterlidir. Sahanın kullanım sıklığına bağlıda senede en fazla bir kere granül takviyesi gerekebilir.

Netice itibari ile doğal çim gibi pahalı ve uzun süren bakım maliyetleri yoktur, bu da yatırımcıya kısa bir dönemde kar olarak geri dönmeye başlar.

Doğal ve Sentetik Çim Güvenlik ve Performans
Sporcu sağlığı ve performansı açısından FIFA’nın yaptırdığı onlarca test sonuçları doğrultusunda sentetik çimin daha yararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Çimin yapısı ve kullanılan dolgu malzemeleri oyuncuların sakatlanma riski minimize etmektedir. Yine aynı şekilde oyuncular üzerinde uygulanan koşma, durma ve çeviklik testleri sonucunda sentetik çimin oyuncularda %15-%20 arasında performans artışı görüldü.

Doğal ve Sentetik Çim Hava koşulları ve Dayanıklılık
FIFA standartlarında üretilen sentetik çim halılarım UV korumalı olup, yağmur, kar ve soğuk hava koşullarına son derece dayanıklıdır. Doğru şekilde drenaj uygulaması yapıldığı taktirde doğal çimdeki gibi sahanın kuruması ve ya çamurlanması gibi sorunlar yaşanmamaktadır.

Bunu da oku :  Çim soruları

Doğal ve Sentetik Çim Çevre dostu
Sentetik çim sahalarında sulama, ilaçlama ve gübreleme gibi uygulamalar yoktur. Böylece doğal çime karşın yılda 30 ton civarında su tasarrufunda bulunmuş olursunuz. Ayrıca çevreye zararlı ilaçlama ve gübre uygulamasından da kaçınmış olursunuz. Sentetik çimin polietilen veya polipropilen yapısı gereği zararlı bakteriler veya mikro organizmaları da içerisinde barındırmaz.

Doğal ve Sentetik Çim Standardizasyon
FIFA quality concept (FQC) kapsamında tüm dünyada sentetik çim sahalarda aynı şekilde verimi almak mümkündür. Böylece deplasman maçlarında ortaya çıkan saha farklılıkları da ortadan kaldırılmış, her yerde ve iklimde aynı oyun konforu ve güvenine sahip olunmuştur.

ADS
5/5 - (13 votes)
(Visited 268 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir